Система захисту пам'ятників в умовах війни

RE:UKRAINE MONUMENTS

Типова технологія, яку можна застосовувати до скульптурних монументів різних габаритів. З пропозицією розробити таку систему до нас звернулися волонтери спільно з Альянсом реставраторів історичних будівель України та Департаментом охорони культурної спадщини КМДА.

Сотні об’єктів культури були пошкоджені чи знищені з початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Нашим завданням було розробити типове рішення, яке дозволило б швидко проєктувати укриття для будь-якого пам’ятника незалежно від його габаритів.

Menora in Drobytskyi Yar memorial, Kharkiv region. Photo credits: Sergey Bobok, AFP via Getty Images

В основу системи RE:Ukraine Monuments закладено принцип модульності. Модуль стандартного розміру (2000 х 1500 мм) можна дублювати за вертикальною та горизонтальною площиною. Щоб застосувати систему, треба зробити обміри монумента, визначити кількість модулів і помножити її на кількісні показники матеріалів.

Каркас модуля ми пропонуємо складати з ригельного риштування. Ригелі та стійки, представлені в кількох фіксованих розмірах, легко знайти, доставити й зібрати на місці, як конструктор. Ригельний каркас встановлюють навколо пам’ятника, але не впритул до нього. Фасад конструкції зашивають вогнетривкою бакелітовою фанерою, стійкою до вологи та перепадів температур. Якщо пам’ятник великий, внутрішній фасад огороджують сіткою Рабіца, а простір між фанерою та сіткою заповнюють мішками з піском. Таким чином, навколо монумента з’являється захисна коробка, яка не контактує з пам’ятником і не обтяжує його. Згори конструкцію закривають профлистом.

Щоб гармонійно вписати ці конструкції в міський ландшафт, ми пропонуємо фарбувати фасади в нейтральні кольори на кшталт сірого чи оливкового. Для ідентифікації пам’ятника на фасад можна наклеїти оракал з обрисами монумента й інформацією про нього: назвою, роком встановлення, авторством і короткою історичною довідкою.

Наприкінці травня 2022, до Дня Києва, захист за нашою системою отримав перший пам'ятник – монумент Михайлові Грушевському. За реалізацію нашого задуму відповідала «Майстерня Чудес». Матеріали для конструкції надали «Сільпо». Мішки з піском, якими Грушевського раніше вкрили волонтери, залишили навколо пам'ятника для посилення захисту.

Це укриття було вперше випробуване в дії 10 жовтня 2022. Під час ракетного обстрілу центру Києва, одна з російських ракет поцілила поруч з монументом. Конструкція була частково зруйнована, але пам'ятник залишився неушкодженим. Комунальні працівники зібрали й зберегли уламки зовнішнього укриття, що дозволило оперативно зібрати його знову.